A Szamos Sürgősségi Helyzetek Felügyelőségének beszámolója szerint egy bikszádi mezőgazdasági területet égetéssel takarított le annak tulajdonosa, ám a lángok csakhamar kontrollálhatatlanná váltak és 50 árnyi területet perszeltek fel. Az igazi veszélyt azonban az jelentette, hogy a tűz rohamos tempóban indult meg a közeli erdő felé is.
Az avasfelsőfalusi lánglovagok az útviszonyok miatt csak nehezen tudtak kijutni a helyszínre. A csapatot néhány segítőkész civil és egy csendőr is kiegészítette, azonban a megnövekedett létszám ellenére is közel két órás harcot folytattak a lángokkal.
Jó tudni, hogy az 579/2008-as számú kormányrendelet kimondja: „A hosszas kánikula és szárazság idején tilos a tarló, a száraz növényzet és a növényi hulladék égetése”, azonban a prefektusi hivatal vagy a helyi polgármesterek önhatalmúlag is dönthetnek úgy, hogy ideiglenesen betiltják az égetés útján végzett takarítást. Ezt természetesen idejében a lakosság tudtára kell adni.
De nem csak az önkormányzatokat illeti meg ez a kötelezettség, ugyanis az 195/2008-as számú rendelet azt iktatja törvénybe, hogy mindazon jogi és magánszemélyek, akik e módszer által szeretnék letakarítani az általuk használt területet, előtte kötelesek engedélyt kérni a helyi szervektől.
A polgármesteri hivatal által kibocsátott engedéllyel már neki lehet kezdeni a tavaszi letakarításnak. A törvény azonban ennek körülményeit is pontosan meghatározza. Szélcsendes időben, nappal kell a műveletet végrehajtani, és amennyiben a terület nagy kiterjedésű, apróbb szeletekre fel kell osztani, hogy kontrollálható legyen a tűz. Lehetőleg barázdával el kell a felégetendő területet választani a szomszédos gyümölcsösöktől, erdőktől, gazdaságoktól. Az egész folyamat alatt biztosítani kell a terület őrzését. A száraz növényzetet pedig kupaconként kell begyújtani, és a helyszín elhagyása előtt az utolsó parázsfészket is el kell oltani.
Ha valamilyen szerencsétlen módon mégis kicsúszna kezünk közül az irányítás, semmi esetre nem érdemes elszaladni. Ugyanis az azonnali közbelépés elmulasztását a fentebb nevezett törvények értelmében akár 2500 és 5000 lej közötti bírsággal is „díjazhatják”. Az engedély nélkül való tarló vagy száraz növényzet égetéséért pedig újfent 2500 lejes büntetést akaszthatnak nyakunkba.